Alan Adı Taşıma

Alan adı taşıma için config dosyasında ve veritabanında bazı ayarlamalar yapılmalıdır.

Hemen İnceleyin !

Alan Adı Taşıma | Site Taşıma İşlemi

Alan Adı Taşıma İşlemi ve Gerekli Olan Ayarlamalar


Örneğin WordPress tabanlı bir siteniz var ve taşımak istiyorsunuz. Alan adı taşıma için ilk olarak yapılacak işlem eski sunucudan ftp programı olan "Filezilla" ile alan adına ait dosyalar yedeklenir. Ek olarak veritabanına girilerek dışa aktar seçeneği ile veritabanı yedeklenir.

İkinci işlem olarak yeni sunucudaki Plesk kontrol panelinden ismi belirlenen alan adı eklenir. Ardından bu alan adı içinde veritabanı oluşturulur. Dns'leri kontrol edilir. Ve taşıma işlemi için yeni sunucu hazırlanmıştır.

Daha sonra yeni sunucudaki alan adına "Filezilla" programı ile bağlantı kurulur ve yedeklenen dosyalar bu sunucuya aktarılmaya başlanır.

Dosyaların aktarımı tamamlandıktan sonra veritabanına girilerek yeni sunucuya yedeklenen veritabanı içe aktar seçeneği ile ilgili alan adının veritabanına taşınır.

Bu işlemlerden sonra config dosyasına girilerek ilgili alan adı güncellenmelidir. Bu işlemler içinse kontrol panelindeki web siteleri ve alan adları sekmesi içinde seçilen alan adı altındaki dosya yöneticisine girilir. Buradan wp-config dosyası seçilerek içerisindeki link yeni kullanılacak alan adına göre düzenlenmelidir. Ve veritabanı bilgileri doğru şekilde girilmelidir.

alan adı taşıma-1
alan adı taşıma-1

Bu aşamadan sonra veritabanında wp_options kısmındaki url’ler güncellenmelidir. Ve diğer tablolardan da alan adları güncellenmelidir. Veritabanı kısmındaki güncellemeler aşağıdaki yerlerde yapılmalıdır.

alan adı taşıma-2
alan adı taşıma-2

Bu aşamadan sonra alan adını host dosyasında düzenleyip kontrol edilmelidir. Site adresinin sonuna /wp-login.php yazıp admin sayfasına giriş yapılabilir. Benzer şekilde diğer sitelerinizide taşıyabilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat