Backorder

Backorder sistemi domaini ilk gelen alır mantığı ile hazırlanmış bir ön kayıt sistemidir.

Hemen İnceleyin !

Backorder | Backorder Çalışma Sistemi


backorder

Backorder


Backorder hizmeti kayıtlı alan adlarının belirli bir süre sonunda düşmesi ile birlikte örümcek olarak adlandırdığımız domain yakalama sisteminin devreye girerek talep etmiş olduğunuz alan adının sizin tarafınıza tahsisini kapsamaktadır. Kayıtlı her alan adı her sene yenilenmek zorundadır. Yenilemesi yapılmamış olan adları kapatılarak yaklaşık 80 gün sonunda silinmiş olurlar. Bu zaman zarfında süresi geçmiş olan adınızın gecikme bedelini ödeyerek yenilemesini yapabilirsiniz. Silinme periyoduna girmiş olan adları belirli bir sürenin sonunda silinip tekrar başvurulara açılırlar. Normal domain kaydı gibi silinmiş olan alan adlarında da ilk gelen alır sistemi geçerlidir.

Whois (Domaini Kim almış ?) sorgusunda çıkan muhtemel domain durumları ve Periyotları Şu şekildedir:

Active Status (Aktif)


Domain kayıtlıdır ve herhangi bir düşme aşamasına girmemiştir. Bu sürecin herhangi bir anında domain sahibi, domainin süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilir. Domain ile ilgili tüm yönetim işlemlerini gerçekleştirebilir.

On-Hold Status (Beklemede)


Bu sürece girmiş domainlerin domaini kim almış sorgusu sonucunda görüntülenebilen status ekranında “registrar-hold” ibaresi yer alır. Domainler, kayıt sürelerinin dolması ile birlikte ilk olarak on-hold durumuna geçer. control.com.tr , on-hold durumuna geçmiş com / net / org / info uzantılı domainler için müşterilerine ilk 3 gün için ek yenileme süresi vermektedir. 3 günlük bu süreçte, müşteriler domainlerini normal fiyatlandırma üzerinden uzatabilirler. Control Bilişim’in müşterileri için tanımladığı 3 günlük süreçte de uzatma işlemi yapılmaz ise bu süreci takip eden ilk 33 gün için ilgili uzantılarda yenileme ücreti 40$ + KDV dir. (Bu ücret, diğer uzantılar için farklılık gösterebilir)

Redemption Period (Kurtarmak için son şans)


Bu periyot, domain sahibine domaini uzatması için bir son şans tanımak için ICANN tarafından oluşturulmuş periyottur. Domainin kayıt süresi bitimini takip eden 38. gün başlar. Bu dönemde domain sahibi, domaini uzatmak için cezai ücretlendirmeye tabidir. Bu maliyet, müşteriye 220 USD + KDV olarak yansıtılmaktadır. Domain sahibi domainin süresini uzatmadığı müddetçe bu periyot tam olarak 37 gün sürer.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)


Redemption döneminden sonra başlayan 5 günlük periyottur. Bu dönemde domain sahibinin domaini geri alma hakkı yoktur. Süreç sonunda domain tamamen silinir ve yeni kayıt için uygun hale gelir.

Yukarıdaki süreçlerde de belirtildiği üzere bir domain*, kaydı yenilenmediği takdirde 80 gün içerisinde yeniden kaydedilebilir konuma geçer.

*Bazı özel ülke uzantılarında (ccTLD) farklı prosedürler uygulanabilmektedir. Süreçler hakkında daha detaylı bilgi almak için, http://www.icann.org/en/registrars/eddp.htm adresini inceleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen domain durumlarında herhangi bir tanesinde backorder sistemi ile ön kayıt yapabilirsiniz.Bir domain için yapmış olduğunuz backorder örneğin domain 15 yıllık kayıt edilmiş olsa bile, sürekli olarak geçerlidir.Backorder için domain düşme durumu önemli değildir.

Backorder Sisteminin Çalışma Prensibi


Backorder sistemi domaini ilk gelen alır mantığı ile hazırlanmış bir ön kayıt sistemidir. Backorder için domainin kayıt yapıldığı firma,ülke hızlı kayıt için önem teşkil etmektedir.Control Bilişim backorder sisteminde 60 farklı ülkenin verimerkezinde barınan sunucular ile hızlı bir şekilde kayıt yapmaktadır.

Örneğin Çin üzerinde barınan bir sunucudan yola çıkan domain kayıt örümceği ve Rusya’da bulunan bir sunucudan çıkan domain kayıt örümceği hangisi öncelikli olarak domaini kayıt ederse orada kalır mantığı ile çalışmaktadır.Bu aşamada şu şekilde düşünebilirsiniz,bir domainin tam düşme saniyesi geldi.Bilgisayar başında oturan tek bir kişimi daha hızlı kayıt edebilir? Yoksa bir çok ülkede aynı anda kayıt yapmaya çalışan domain kayıt örümceklerimi?Elbette backorder örümcek sistemi daha hızlı kayıt edecektir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat