Domain Seçimi

Domain seçimi bir web sitesi için can alıcı konulardan bir tanesidir. Domain seçimi yaparken yüksek verim alabilmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Hemen İnceleyin !

Domain Seçimi | Alan Adı Seçimi


Domain seçimi bir web sitesi için can alıcı konulardan bir tanesidir. Seçim yaparken yüksek verim alabilmek için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Domain seçimi yaparken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

Domain seçerken;

Alan adı yaşı büyük önem arz etmektedir. Mesela bir dönem satışı olan 532’li hatlar hepimizin bildiği gibi daha çok iş adamlarının kullandığı numaralardır. İşte bu yüzden eski ve prestijlidirler. Google açısından baktığımızda eski domainler 532’li hatlara benzer. Ne kadar eski ise o domainler, okadar prestijlidirler. Alan adı geçmişi de alan adı yaşı kadar önemlidir. Örneğin bir domain yaşlı olmasına karşın google aramalarında düzgün çıkmayabilir ve hatta google tarafından engellenmiş bile olabilir.Bu şekilde bir domain size faydadan daha çok zarar getirecektir.Yüksek verim alabilmek için domain seçimi yaparken ,mümkün olduğunca yaşlı ve geçmişi temiz domain almak gerekir.

Amerika da bu konuda ciddi manada gelişmiş bir domain backorder sektörü bulunmaktadır. Türkiyede de yeni yeni gelişen backorder sistemi ile başkalarının kayıt etmiş olduğu domainler yenilenmediğinde düşer ve hızlı bir şekilde sizin almanız mümkün olabilir. Backorder sistemi bir domain düşmeden erken ödeme yaparak rezervasyon yapmak manasına gelmektedir.Beğendiğiniz bir domaini Control farkıyla backorder yapabilirsiniz!

Alan adı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husus ise kısa ve belirleyici karakterlerden oluşmasıdır.Alan adınız sizin markanızdır ve iyi bir marka maksimum 5-6 karakterden oluşmaktadır.Kayıt etmek istediğiniz domain çok uzun ise kısaltmalar kullanabilirsiniz.Örneğin,uluslararası çapta çalışan Sony 4 karakterden oluşmaktadır, hewlettpackard kısaltma olarak ”hp”yi kullanmaktadır.Sizde web sitenize uygun kısa domainler aramalısınız. Bu arada şunuda unutmamak gerekiyor, internette 3 karakterli domainlerin tamamı dolmuş durumda ve 4 karakterli domainler de dolmak üzere. İşte bu yüzden biraz daha esnek davranıp 8-9 karakterli domainlerde diyebiliriz.
Hedef kitlenize göre domain seçimi yapmanız sizi hedefinize ulaşmaya çok daha yaklaştıracaktır.

Örneğin;

Dizi izleme sitesi yapmak istiyorsanız muhtemelen diziizle.com, diziizleme.com, dizi.com gibi domainler seçmeniz gerekiyor. Bu çeşit seçilmiş domainler sizi google aramalarında daha çok yukarıya çıkaracaktır. Seçeceğiniz domain uzantısıda çok büyük önem arzetmektedir. Örneğin; uluslar arası bir sektörde bir çok dile sahip bir web sitesi yayınlayacaksanız mutlaka .com, .net, .org olarak domain seçimi yapmalısınız ve .tr alan adlarından uzak durmalısınız. .com.tr gibi tr uzantılı alan adları Google tarafından otomatik olarak Türkiye’de bulunan kullanıcılara yönlendirilmekte ve diğer ülkelerde verim alınamamaktadır. Google Web Master Tools kullanarak .com, .net, .org gibi uluslararası domainleri istediğiniz ülkelere yönlendirebilirken .tr uzantılı alan adları otomatik olarak Türkiye’ye yönlenmekte ve değiştirilememektedir.
Google sorgu sayısıda önem arz etmektedir.

Google aramalarında o kelimeyle ilgili ne kadar çok sonuç çıkıyorsa domaininizin kaliteli olduğunu görürsünüz.Örneğin Google içerisinde ”google ” araması yaparsanız Yaklaşık 13.930.000.000 sonuç bulundu (0,16 saniye)  ile karşılaşırsınız.Buda google un internette nekadar yayıldığını göstermektedir.

Geçmişi temiz, kısa uzantılı, hedefinizle alakalı, sonuç sayısı fazla çıkan .com, .net,.org domainler her zaman öncelikli tercihiniz olmalıdır.

domain secimi
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat