Raid Nedir

Raid (Redundant Array İndependent Disks) bilgisayarlarda veri depolama ünitelerinde bulunan verilerin yedekli ve yüksek performanslı olarak tutulmasını sağlayan sistemdir.

Hemen İnceleyin !

Raid Nedir? | Raid Yapılı Diskler Nedir?

Raid (Redundant Array İndependent Disks) bilgisayarlarda veri depolama ünitelerinde bulunan verilerin yedekli ve yüksek performanslı olarak tutulmasını sağlayan sistemdir. Yazılımsal ve donanımsal olarak oluşturulan Raid yapıları vardır. Yazılımsal Raidler ek donanaıma ihtiyaç duymadan çalıştığı için genellikle Windows işletim sistemlerinde kullanılırlar.

Donanımsal olarak hazırlanacak Raid sistemleri için ise Raid kartına ihtiyaç vardır. Bilgisayarlarımızda bulunan diskler enerji değişimi, manyetik ortam ve bir çok sebeple arızalanabilip verilerimizin kaybolmasına yol açabiliyor. Temelde bu problemleri gidermek için oluşturulan Raid sistemleri verilerimizin bilgisayarda hızlı olarak işlenmesini de sağlamaktadır. Birçok Raid yapısı bulunmasına karşın biz sıklıkla Raid 0, 1, 5, 10 ve 50 yapılarını kullanırız.


raid0

Raid 0 Nedir? Ne için kullanılır?

En az iki adet disk ile oluşturulabilen bu yapı yüksek performans isteyen kullanıcıların seçtiği bir yapıdır. Burada Raid kartı üzerindeki tüm verileri disk sayısına bölerek aynı anda hepsine birden yazar. Bütün disklerin rpm hızları birleştirilerek bir yazma ve okuma gerçekleştiği için verilerin daha hızlı hareket ettiği bir yapıya sahip oluruz. Bu yapıda disklerden bir tanesinin bozulması verilerin kaybedileceği anlamına gelmektedir.


Raid 1 Nedir? Ne için kullanılır?

En az iki disk ile kurulabilecek olan bu sistemde Raid katına gelen tüm veriler her iki diske de yazılır. Bu sebeble her iki diskte de aynı veriler bulunur. Herhangi bir diskte meydana gelen arıza sonucunda veri kaybı yaşanmaz çünkü arızalanan diskte bulunan veerilerin bir kopyası diğer diskte bulunur. Bu yapının en önemli püf noktası ise oluşturulan yapıda kapasite disklerin toplam miktarının yarısı kadardır.


raid5

Raid 5 Nedir? Ne için kullanılır?

En yaygın Raid yapısı olarak kullanınan bu sistem en az üç disk ile oluşturulabilmektedir. Raid 5 yapısında veri dışında 'parite' adı verilen bir disk bilgileri de kayıt altında tutulur. Herhangi bir diskte oluşan arıza sonucunda diğer disklerde bulunan parite bilgisi ile verileriniz kayıba uğramamış olur. Parite bilgileri saklanması gereği sistemde disk miktarı üçte bir oranında azalacaktır.


Raid 10 Nedir? Ne için kullanılır?

Bu yapı en az dört disk ile oluşturmaya imkan veriyor. Hem veri güvenliği sağlamak hem de yüksek performans isteyen kullanıcılar için önerilen sistem aslında Raid 1 ve Raid 0'ın birleşmesinden oluşuyor. Diskler Raid 0 sistemindeki gibi disk sayısına bölünerek yazılıyor ve Raid 1 sistemindeki gibi de her diske yazdırılan verilerin bir kopyasını da yanındaki diske yazıyor. Bu sistem dört adet disk ile oluturulduğunda iki kat azma hızı ve dört kat okuma hızı elde edilmiş oluyor.


raid 50

Raid 50 Nedir? Ne için kullanılır?

En az 6 disk ile oluşturulabilen bu yapı Raid 5 ile 0'ın birleşmesi ile bu adı almıştır. 3'er tane guruplanmış olacak şekilde bir çift disk ile oluşturacağınız bu yapının üçlü kısmı Raid 5 gibi çalışarak disk kaybınız durumunda yerine yenisini koyarak sistemi çalıştırmanızı sağlarken, üçer taneden oluşan bir çift disk ise Raid 0 ile çalışarak bu diskler üzerinde okuma yazma hızınızı arttırır. Altı adet disk ve katları ile oluşturduğunuz sistemde Raid 5'te bulunan parite bilgisi de bulunduğu için disk değişikliği sistemin ve bilgisayarın kapanmasına ihtiyaç duymayan yapılabilir.

raid nedir
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat