Sunucu Nedir

Sunucu nedir sorusunun cevabını aşağıda ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Hemen İnceleyin !

Sunucu Nedir | Sunucu Kiralama Nedir


Sunucu nedir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Günümüz bilgi çağının oluşturduğu Bilgi Teknolojileri sektörünün en önemli aygıtı: Sunucular.

Sunucular bilgisayar ağları vasıtası ile depolanan verileri işleyerek ağ üzerinden erişebilen kullanıcılara ileten gelişmiş bilgisayar yapılarıdır. Sunucular normal bilgisayarlarımız gibi düşünebilsek de aslında hem donanım olarak hem de yazılım olarak farklılıkları vardır. Serverlar işlemci modelleri disk yapıları ile normal bilgisayardan ayrılabilir. Yazılımsal olarak sunucular depoladıkları verileri ağ üzerinden kullanıcılara açması için özel yazılımlara sahip olmalıdırlar. Bunlardan birine örnek olarak web serverlarını verebiliriz işletim sistemi kurulmuş ve çalışan bir sunucu eğer ki web sunucusu yazılımı yüklenmemiş ise web sitesi yayınlayamaz ve kullanıcılara sunamaz.

sunucu nedir-1
sunucu nedir-1

Sunucular bir çok amaçla kullanılabilmektedir. Yüksek internet hızı gereken uygulamalarınızı çalıştırmak, yazılım geliştirmek, yedekleme sistemi çalıştırmak, FTP servisleri kurmak ve daha bir çok işlem için sunucular kullanılmaktadır. Sunucular bilgisayarlarımızda da olduğu gibi işletim sistemlerine sahiptirler. Windows, IOS veya Linux işletim sistemleri kurulabilir. Kiralama veya satın alma yapılan sunucuların işletim sistemi ile evlerde kullanılan bilgisayarların işletim sisteminin aynı olmasına gerek yoktur. Mesela bir web siteniz var ve artık yayınlamak istiyorsunuz diyelim. Web sitenizin oluşturulduğu yazılım diline göre kiralama yapacağınız server önemlidir. Eğer ki PHP ile yazılmış bir siteniz var ise o zaman Linux işletim sistemine sahip bir sunucu kiralamanız gerekir. Bu durumda evdeki bilgisayarınızın Windows olması önemli değildir, çünkü web siteniz evdeki bilgisayarınızda değil kiralamış olduğunuz sunucuda çalışacaktır. İster Linux ister Windows server kiralaması yapın kontrol etmek istediğiniz sunucuya Windows ise uzak masaüstü ve Linux ise SSH bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat