Web Sunucusu

Web Sunucusu kullanmanın en basit yolu sunucu kiralamak ve barındırma hizmeti almaktır.

Hemen İnceleyin !

Web Sunucusu | Web Sunucusu Nedir?

Web Sunucusu


Web Sunucuları yani web server sistemleri internet üzerinde bulunan bir web sitesinin yayınlanmasını sağlayan yapıdır. Web Sunucusu kullanmanın en basit yolu sunucu kiralama ve barındırma (hosting) hizmeti almaktır. Web Serverlar barındırdığınız verileri internet protokolü üzerinden yayınlayan bir yazılımdır.

Farklı şirketlerin ve açık kaynak topluluklarının kullanıma çıkardıkları web sunucuları bulunmaktadır. Tabi ki web serverları da bütün web uygulamaları gibi farklı işletim sistemleri üzerinde çalışmalarına göre ayrılık göstermektedir.

Günümüzde server sistemlerinde en çok kullanılan işletim sistemi Unix tabanlı Linux işletim sistemleridir. Linux tercih edilmesinin en büyük avantajı ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılım geliştrimeye açık olması aynı zamanda diğer işletim sistemlerine kıyasla daha güvenli olmasıdır.

Web sitelerinizi oluştururken hangi dili kullandığınız web sunucunuzu seçerken önem arz etmektedir. Çünkü siteniz hangi tabanlı yapılmışsa o sistemi destekleyen sunucularda çalışacaktır. Örneğin; sitenizde ASP, MsSql, ve .Net gibi Microsoft ürünleri kullandıysanız web sunucusu tercihinizi Windows tabanlı seçmeniz gerekmektedir.

Web siteleriniz PHP, MySql ve Perl dilleri kullanılarak hazırlanmış ise o zaman da Linux tabanlı işletim sistemleri üzerinde çalışacak web sunucusu tercihiniz yapmanız gerekir.

Web Sunucusu Çeşitleri ve Özellikleri

Internet Information Services


Microsoft Internet Information Services Microsoft tabanlı web sitelerinizin yayınlanması için sunucu - istemci arasında çalışarak istemciden gelen istekleri host ettiğiniz veriler kaynağında yanıtlar. Windows işletim sistemleri üzerinde çalışan IIS, server üzerinde yüksek erişimli bir şekilde çalışarak web sitenizi IP adresi ile birlikte internet protokolünden yayınlanmasını sağlar. Çalıştırmak istediğiniz uygulama, yazılım ve web siteleriniz ASP, MsSql ve .Net tabanlı ise web sunucusu seçimini Windows işetim sistemi seçerek IIS ile çalışmalısınız.

web sunucusu-1

Apache Web Server


Apache açık kaynak kodlu 1999 yılında oluşturulmuş bir web sunucusu yazılımıdır. Linux işletim sistemleri üzerinde çalışan Apache esnek, güvenli ve güçlü bir yapıya sahiptir. İnternette bulunan tüm web sitelerinin %60'ı Apache web sunucusu kullanması bu övgüleri hak etmesini sağlamaktadır. Web serverları arasında bulunan rekabette bile Apache'den sonra gelen Microsoft'un web sunucuları ile arasında üç kata varan bir pazar payı farkı bulunmaktadır.

Apache Kullanan Bazı Kurum ve Kuruluşlar;

 • Ortadoğu Teknik Üniversitesi
 • Garanti Bankası
 • Oracle
 • Mercedes
 • Sabah Gazetesi
 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
 • Amazon
web sunucusu-2

Nginx Web Server


Rus yazılım mühendisi Igor Sysoev tarafından yüksek hızla çalışacak bir mail server olarak yazılmasına rağmen farklı kullanım amaçlarına göre optimize edilerek web sunucusuna dönüştürülmüş bir yapıdır. Nginx performansa dayalı testlerde ölçülen değerleri ile Apache'den daha yüksek performansa sahip olduğu görülmüştür. Hali hazırda olan kullanıcılarının çok memnun olduğu web sunucusu kurulumunun biraz zor olması sebibeyle hala istediği ilgiyi görememiştir. Yine de YouTube gibi büyük ölçekli web sitelerinin kullanımındadır. Nginx diğer web serverlarına kıyasla yüksek trafik ve istek altında daha az CPU tükettiği testler ile kanıtlanmıştır.

web sunucusu-3
Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat