WordPress Tema Lisanslama

wordpress tema yapımcılarının çok sık düştükleri bir hataya parmak basmak istiyoruz aynı zamanda bunun içinde bir çözüm yolu sunmaya çalışıyoruz.

Öncelikli olarak Alt yapımızın wordpress olduğunu varsayarak konumuza başlamak istiyorum.Sizler binbir emekle photoshop ta bir çizim yaptınız ve çiziminizden sonra gene yılların verdiği deneyim ve bilgi birikimiyle çiziminizi önce html sonra css kodlarıyla taçlandırdınız ve çiziminizin sanal dünyaya ayak basması için wordpressi tercih ettiniz.Hiç bir zahmetten kaçmadan çiziminizi wordpress e entegre ettiniz.Sırada güçlü bir pazarlama ürünüzün piyasada yer buldurma var. Bunu da yaptınız fakat an geldi kötü niyetli kul hakkının ne olduğunu bilmeyen bir tostcu tarafından tüm dosyalarınız müşterilerinizden çekilmiş warez sitelerde dolanıp duruyor satışlarınız baltalanmış durumda, ne yazık ki bilişim hukukunun taban yaptıgı ülkelerden birinde olmanında dezavantajı var.Ne yapacaksınız?

Bu noktada tostculara ve kaçak yazılım kullanmak isteyen bireylere açtığınız korsana hayır savaşının baş kahramanı yine sizler olacaksınız.Öncelikli olarak bunca zaman diliminde şifreleme sistemleri çeşit çeşit fakat ne vardıysa 7 kere base64 şifrelesen bile kıralamıyor mantıgı değişmiyor.

İşte bu noktada sizlere ciddi bir öneri gelin güzel bir wordpres tema lisanslıyalım beraber; Öncelikle yaptığınız temanın functions.php sini açalım.Buradaki kodlarla oyanamalar yapıldığında temanın çalısmadıgını zaten biliyoruz.Functions.php ye

 

$cekilecek_text=”http://www.siteadresiniz.com/lisans.txt”;

if (!function_exists(“file”)) { die(“<strong><a href=’http://www.php.net/file’>file</a></strong> fonksiyonu sunucuda yüklü olmalıdır<br /> fonction <strong><a href=’http://www.php.net/file’>file</a></strong> must be installed on the server”); }  function lisanskontrol() {  if (substr($_SERVER[‘HTTP_HOST’], 0, 4) == “www.”) {  $domainadi = substr($_SERVER[‘HTTP_HOST’], 4);  } else {  $domainadi = $_SERVER[‘HTTP_HOST’];  }  return $domainadi;  }  $alanadi=lisanskontrol();  $lisanstext=file($cekilecek_text,FILE_IGNORE_NEW_LINES);

$lisans=array();

foreach($lisanstext as $sayi => $cekveri) {  $lisans[$sayi]=rtrim($cekveri,”rn”);

}

if (!in_array($alanadi,$lisans)) {

die(“Lisanssiz Kullanim: “.$alanadi.”<br /> Unlicensed Usage “.$alanadi); exit;  }

 

şeklinde olan kodlarımızı ekliyoruz.Burada dikkat edilmesi gereken konu 1.satırda olan http://www.siteadresiniz.com/lisans.txt kısmını kendi kntrol yapmak istediğiniz siteyi yazıyoruz.(remote control – Uzaktan kontrol ) Ardıtan lisans.txt isminde bir dosya oluşturuyoruz.Ve bu dosyaya lisanslamak istediğimiz sitelerin adresini yazıyoruz.ve lisans kontrolu yapmak istediğimiz hostingimize atıyoruz.Yalnız bu noktada dikkat edilmesi gereken konu yazdığımız site adreslerinde http:// ve www kısmı kullanılmamalıdır.Örnek vermek gerekirse control.com.tr gibi bir giriş yapabılırsınız.

Bu lisanslama sisteminde öne çıkan en büyük problem ise sitenizin tostcu kaynaklı kapanması durumunda yada erişilemez olması durumunda lisansladıgınız siteler de açılmayacaktır.

 

Şimdi gel gelelim buraya kadar herşey kolaydı şimdi sırada function.php yi şifrelemek var.Şifrelemezsek yazıyı siler adam keyfine bakar.Ne yazıkkı algoritması kırılamayan bir şifreleme tekniği henüz internet kullanıcılarına bahşedilmiş durumda değil bundan dolayı farklı çözümler sunmakta fayda var.

Örneğin sitenizin functions.php sini şu an en gözde olan ve kırılması konusunda sıkıntı yaşanan Ioncube ile şifreleyebilirsiniz. Online şifre kırma siteleri yada programlarında ne yazık kı Ioncube unda çözümü bulunmakta.Fakat net ve kesin bir çözüm olmaması çeşitli karakter hatalarının olması bu noktada webmasterlara farklı bakış açılarına yöneltmekte.Mesela Siz ioncube ile şifrelediğiniz bir dosyayı bırde base64 ile şifrelerseniz neler olur? Ioncube kıranprogram rastgele–! gibi imlalar atacaktır bu noktada base64 u bozacaktır ve temayı kullanmak isteyen kişi kullanamayacaktır.Tabi bu birazcık sitenizin hızını etkileyecek olan bir faktördür.ve <http://xn--faktrdr-d1a0d.ve>  Sadece alternatif bir çözümdür.Bizler şimdilik Ioncube un ortalama bir yeterliliğinin olduğunu düşünüyoruz.Lütfen şifreleme konusunda birazcık daha araştırma yapmanız bu yazıyla sabit kalmamanız da fayda var dünya değişiyor teknoloji gelişiyor.

WordPress hosting paketlerimizi incelemek için aşağıyı tıklayabilirsiniz.

http://www.control.com.tr/wordpresshosting.aspx

 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Yoğun İstek Üzerine kampanya uzatıldı!

VDS sunucuları incelemek için tıklayın!

Tüm VDS Sunucularda !!!

ilk ay %50 İndirim !

Kapat

Bize Ulaşın

Türk Bayrağı

(0212) 909 09 60 (dahili 1)

(0850) 302 34 99 (dahili 1)

Bilgi

Teknik destek almak için yetkili girişi yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için aşağıyı tıklayınız.

Teknik Destek mi Lazım ? Yetkili Girişi için Tıklayın !

Sipariş Öncesi Sorunuz mu var ? Hemen Buradayız !