Linux Vmware Tools Kurulumu

Linux Vmware Tools Kurulumunu aşağıdaki işlemleri sırayla uygulayarak yapabilirsiniz.

Hemen İnceleyin !

Linux Vmware Tools Kurulumu


linux vmware tools kurulumu

Linux Vmware tools kurulumu için verilen adımları sırasıyla uygulamanız gerekiyor. Vmware tools kurulumu için öncelikle dedicated makinanızdan yukarıda gösterildiği gibi vmware tools cd sini VDS makinanıza takınız ardından linux sunucunuza ssh ile root girişi yaparak aşağıdaki komutları uygulayınız.

# mkdir /media/cdrom
# mount /dev/cdrom /media/cdrom

Eğer işlemi doğru yaptıysanız imajın salt okunur modda mount edildiğini belirten bir yazı yazması gerekiyor. Şimdi VMware imajının içerisinden tar.gz uzantılı arşiv dosyasını genişletmek için geçici dosyaya kopyalacağım. “*” karakterinin olduğu yerlerde TAB tuşuna basarak tamamlayın böylece versiyon farklılıklarından dolayı sorun yaşamazsınız.

# cp /media/cdrom/VM* /tmp

Şimdi geçici klasöre girip arşiv genişletelim.

# cd /tmp
# tar zxvf VM*

Ekranda çıkarılan dosya listesi geçecektir. Bu işlem tamamlandığında aşağıdaki komutları girerek vmware tools kurulumuna başlıyoruz.

# cd vmware-tools-distrib/
# ./vmware-tools-install.pl

Bu komutlardan sonra bir dizi soru soracaktır tümünü enter tuşu ile onaylayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

vmware tools setup ekranı karşınıza gelmez ise son adımda bulunan setup dosyasının adı farklı olabilir.Son adımda aşağıdakini kullanınız.

./vmware-install.pl

Buraya kadar herşey normal olarak gelmiş olabilir son adımda eğer install komutunda sorun yaşıyor ve install başlamıyorsa muhtemelen vmware-install.pl yerine başka birşey instal dosyası olabilir bunu görmek için ls komutunu kullanarak klasör içerisindekileri listeleyebilirsiniz.Doğru install komutu ile gene çalıştıramıyor ve hata alıyorsanız muhtemelen yeni bir sunucu kurmuşsunuzdur ve sunucunuzda perl yüklü değildir,perl ü yüklemek için;

#  yum upgrade

# yum install perl

Komutlarını kullanınız.Artık perlde yüklendi ve şimdi install dosyasını kurarak vmware tools kurulumuna geçebilirsiniz.Vmware tools kurulumunu baştan sona enter tuşuna basarak yapabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim bu yöntem ile Fedora, Red Hat Enterprise Linux ve Centos sistemleri üzerinde sorunsuz bir yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Debian, Ubuntu gibi dağıtımlarda bu yöntem geçerli değildir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat