Sanal Sunucu Nedir

Sanal sunucu nedir sorusunun ayrıntılı cevabına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Hemen İnceleyin !

Sanal Sunucu Nedir? | Sanal Sunucu Ne İşe Yarar?


Bir fiziksel makina(sunucu) üzerinde kurulan sanallaştırma yazılımı vasıtası ile birden çok sayıda hatta farklı işletim sistemlerine sahip sunuculara sanal sunucu denir. Sanal serverlar ile fiziksel bir serverda gerçekleştirmek istediğiniz her işlem gerçekleştirilebilir. Sanal sunucular kaynak olarak fiziksel sunucunun donanımlarından beslenerek çalışırken birbirlerinin kaynaklarını kullanmadan da çalışabilirler.

Sanallaştırmanın iki metodu vardır. Bunlardan biri sanallaştırma uygulaması kullanarak uygulama içinde çalışan ve kaynaklarını fiziksel makinadan temin eden yapılardır. Bu sistem genellikle ev ve ofis bilgisayarlarımızda güvenlik veya proje amaçlı kullanım içindir. Diğer bir yöntem ise Hypervisor olarak adlandırılan ve işletim sistemlerinden bağımsız olarak sanallaştırma işletim sistemi olarak adlandırılan yazılımlar ile gerçekleştirilir. Sanallaştırma işletim sistemlerinde en iyi ve en çok kullanılan yazılımlara Vmware ESX ve HyperV örnek olarak verilebilir.

Control A.Ş. olarak fiziksel serverlarımızda Vmware işletim sistemi kullanarak müşterilerimize ihtiyaç duydukları sanal sunucuları sağlamaktayız. Linux tabanlı veya Windows tabanlı bütün işletim sistemlerine sahip sanal server yapıları ile en kaliteli hizmeti en uygun fiyata sunmaktayız.

Peki bu kadar övdüğümüz sanal sunucu ne işe yarar ?


Sanal sunucu nedir? Bu soruya cevap şu verilebilir; Sanal Sunucular bir fikir olarak var olan kaynakların daha yararlı bir şekilde kullanılması ve atıl durumda kaynak kalmaması mantığı ile oluşturulan sistemdir. Örneğin küçük kaynak gereksinimine sahip bir mobil uygulama çalıştırmak istediğinizde yüksek fiyatlara sahip bir fiziksel sunucu almanız çok gereksiz olacaktır. Bunun yerine bir fiziksel makina üzerinde oluşturulacak yeterli kaynağa sahip sanal server mobil uygulamanız için yeterli olacak ve makina üzerinde kalan diğer alanlar kullanılabilecektir.

Sanallaştırma teknolojisinin gelişmesi ile birlikte en son yazılımlar ile oluşturduğumuz sanal sunucularımızda kullanıcılarımıza fiziksel bir makinada yapılabilecekleri bütün işlemleri yapmalarını sağlıyoruz. Wmware işletim sistemine sahip ana makinalarımızda farklı işletim sistemleri ile çalışabilen sanal serverlar oluşturabilmekteyiz.

sanal sunucu nedir
sanal sunucu nedir


Sanal Sunucu hizmeti alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Hizmet alımı gerçekleştirirken üzerinde durulması gereken en önemli konu hiç şüphesiz ki güvendir. Sanal sunucu kiralama hizmeti sunan şirketleri araştırarak referansa ve sektördeki tecrübesine dikkat etmelisiniz. Sanal sunucunuz için istediğiniz kaynakları önceden belirlemeli ve sunucunun bulunduğu ana(fiziksel) makinanın kaynak değerlerini sormalısınız. Hali hazırda çalışan makinalar için Uptime değerlerini sorabilir hatta hosting şirketinin web sitesinin hızını ve detaylarını araştırabilirsiniz. Sonuçta kendi serverlarında barınan bir web sitesi vardır ve bir hosting şirketinin web sitesi sunucuları hakkında da biraz olsun bilgi verir.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat