Zimbra Kullanımı

Zimbra kullanımı hakkında bilgilere aşağıdan bakabilirsiniz.

Hemen İnceleyin !

Zimbra Kullanımı | Mailleriniz İçin Zimbra Kullanımı

Zimbra Kullanımı


Zimbra kullanımı için aşağıdaki yazımız sizin için yardımcı olacaktır. Zimbra mail sistemini kullanmak için belirlenen kullanıcı adı ve şifre ile yönetici panelize girerek ana ekrandan etki alanı ve o etki alanlarında kullanılacak olan mail hesapları açabilirsiniz. Tabi bunun öncesinde kullanacağınız mail hesaplarının bulunduğu alan adlarının Zimbranın kurulduğu olduğu sunucunun ip adresine yönlendirilmesi ve gerekli dns kayıtlarının güncellenmesi gerekmektedir. Gerekli olan dns kayıtları şunlardır; spf kaydı, a kaydı ve mx kayıtlarıdır. Bu güncellemeleri yaptıktan sonra dns’lerin tam manasıyla oturması için belirli bir zaman beklenmesi gerekmektedir. Dns’leriniz güncellendikten sonra Zimbra mail sunucunuzu kullanabilirsiniz.

Yönetim Paneli


Zimbra kullanımı hakkında yönetici panelinize giriş yapmak için belirlenen adresten giriş yapabilirsiniz. Yönetici giriş ekranı aşağıdaki gibidir.

zimbra kullanımı

Buradan yönetici için kullanıcı adı ve şifre girerek Zimbra yönetici paneline giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra gelen ekran aşağıdaki gibidir.

zimbra kullanımı

Bu kısımdan size ait alan adınızı oluşturmak için etki alanına ayarlanın altından etki alanı oluştur seçeneğine tıklayarak oluşturabilirsiniz. Ayrıca alan adınızı ekledikten sonra o etki alanda kullanabileceğiniz mail hesaplarını oluşturabilirsiniz. Bu hesapları oluşturmak için ise Hesaplar eklenin altında bulunan hesap ekle seçeneğine tıkladıktan sonra hesap isminizi ve etki alanınızı yazıp, kullanıcı adı ve şifrenizi belirleyerek hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Zimbra mail sunucunuza giriş için aşağıda bulunan ekran gelecektir. Buradan oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

zimbra kullanımı

Zimbra Arayüz


Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek mail hesabınızı giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra gelen ekran aşağıdaki gibidir.

zimbra kullanımı

Bu kısımda görüldüğü gibi mail hesabınızın gelen kutusu, gönderilenler, taslaklar, istenmeyen postalar ve çöp kutusu gibi posta klasörleri mevcuttur. Yeni mesaj göndermek için sol üstte bulunan yeni mesaj butonuna tıklamanız yeterlidir. Zimbra son kullanıcı için seçeneklerinin sadeliği ile basit bir kullanım sunmakatadır. Sağ üst kısımdan kullanıcı adını göstermektdir. O kullanıcı adının yanındaki oka tıklayarak kısayolları, yeni özellikleri, hakkında seçeneği, çevrim dışı olma özelliği, şifre değişikliği ve oturum kapatma gibi seçenekleri görebilirsiniz. Ayrıca sağ aşağıda bulunan chat sayesinde kullanıcılar arasında iletişim sağlayabilirsiniz.

zimbra kullanımı

Geniş alanda bulunan alanda ise yukarı tarafta posta, kişiler, takvim, görevler, evrak çantası, drive ve tercihler seçeneği bulunmaktadır. Yeni mesaj oluşturma ekranında ise kime kısmının karşısına mail göndereceğiniz adresi yazıp konu başlığı ve mesajınızı da yazarak mail gönderebilirsiniz. Hazırlanan e- postadan vazgeçilmesi halinde iptal düğmesinde basılıp iptal edilebilir. Ayrıca taslak olarak kaydedip başka bir zamanda mailinizi gönderebilirsiniz. Ek olarak seçenekler kısmından mailinizin okundu onayını isteyebilir ve mailinize öncelik atayabilirsiniz.

zimbra kullanımı

Üst tarafta bulunan kişiler sekmesinden yeni kişi eklemesi yapılabilir veya kişi listesinde grup oluşturarak toplu mesaj atma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kişi listesinin altında e-posta gönderdiğiniz kişileri görüntüleyebilirsiniz.

zimbra kullanımı

Takvim seçeneği seçilerek randevularınızı, yapılacaklar listenizi ister gün ister hafta ister ay seçenekleri ile ayarlama yapabilirsiniz. Notlarınızı da kaydedebilirsiniz.

zimbra kullanımı

Bir başka seçenek olan tercihler sekmesinde tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki resimde gösterilen seçenekler karşımıza gelecektir.

zimbra kullanımı

Burada Genel sekmesinde parola değiştirme seçeneği, tema, font, görüntü fontu büyüklüğü ve yazı fontu büyüklüğü, saat dilimleri ayarlama seçeneği vs. birçok özellik mevcuttur. İstediğiniz şekilde basitçe ayarlama yapabilirsiniz. Posta seçeneğinden posta ayarlarınızı yapabilirsiniz. İmza sekmesinden imzanızı oluşturabilirsiniz. Güvenilir adreslerden güvendiğiniz e-posta adreslerini ekleyebilirsiniz. Takvim sekmesinden yukarda anlatılan takvim sayfanızın ayarlarını yapabilirsiniz. İçeri/Dışarı aktar seçeneği ile klasör seçimi ile istediğiniz klasörleri alıp yükleyebilirsiniz. Kısayollar sekmesinden zimbrada kullanacağınız kısayolları ayarlayabilirsiniz. Yaptığınız ayarları kaydetmek için sol üstte bulunan kaydet butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaşın:
 indirim
 • 00

  Gün

 • .
 • 00

  Saat

 • :
 • 00

  Dakika

 • :
 • 00

  Saniye

Sınırlı Süre Özel İndirim!

Tüm VPS/VDS/Hosting/Reseller Hizmetlerinde !!!

ilk ay %25 İndirim !

Promosyon Kodunuz : "CTRL"
Kapat